7. 1. 2012  |  aktualizováno 7. 1. 2012  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Detail turnaje

7.1., A, 18, Pro-6, P.N.=První A v novém roce na pražské Pro-šestce vyhrál mezi 18 hráči Petr Novák

První turnaj kategorie A v novém roce se konal 7.2. v Praze na kurtech Squash centra PRO-6. V dramatickém finále zvítězil Petr Novák nad Janem Pulkrábem. Pro třetí místo dokráčel zkušený Jiří Herda. Pohodový turnaj narušilo pouze pár drobných emociálních výlevů nazlobených hráčů.

V prvním kole nadchly tři pětisetové zápasy. Martin Portl dlouho odolával nátlakové hře Petra Nováka. Ten s ostatními hráči mezi zápasy čerpal inspiraci u právě Hopmanův pohár vyhrávajícího tenisového páru Kvitová-Berdych. V dalších kolech bylo patrno, že právě Petr dával u tenisového přenosu největší pozor a poznatky dokázal přetransformovat na ricochetový kurt. V dalším pětiseťáku vyhrál neúnavný běžec Dalibor Sova nad dalším "gumovým" a nezdolným běhavým bojovníkem Filipem Rolencem.

V souboji dvou palmovských hvězd rozhodovaly také až poslední míče v pátém setu. Marek Slezák prokázal větší vůli po vítězství a vybojoval postup do druhého kola. V tomto kole měl být největším tahákem souboj prvního muže žebříčku Jirky Kisvetra s vítězem loňského žebříčku Petrem Novákem. Jirka se však herně nechytil a tak se pouze v prvním setu chytal za kotník, ve druhém za loket a ve třetím za hlavu.

Když hráči na rozpisu utkání vidí, že před nimi hraje na kurtu Dalibor Sova, již  tuší, že mají dost času na rozcvičování. Dalibor potvrdil, že pokud to jen trochu jde, tak z každého zápasu dokáže vykouzlit pět setů. S Edou Kočvarou v pátem setu prohrál.

V prvním semifinále si Petr Novák jednoznačně poradil s Jirkou Herdou. Druhé semifinále mezi Honzou Pulkrábem a Edou Kočvarou bylo mnohem vyrovnanější. V průběhu zápasu došlo k několika výkyvům - herním a náladovým. Jak zápas začal v pohodové atmosféře, tak končil velmi vypjatě. Eda se nedovedl vypořádat se sporným rozhodnutím rozhodčího v pátém setu a v samotné koncovce zápas nekoncentrovaností prohrál. Křivda, kterou Eda cítil, se bohužel přenesla i do dalšího zápasu o třetí místo . Zprvu se hrálo ve velmi vlažném tempu. Tak vlažném, že po prvním setu se na čele ani Edy ani Jirky neobjevila kapka potu. Nakonec se zápas rozjel do svižnějšího tempa. Když se ale začal Eda po třech odehraných setech opět vracet ke spornému balonku z úvodního setu, tak už toho bylo moc a Eda ve čtvrtém setu předvedl velmi nesportovní divadlo a každý míček napálil pod čáru. Zápas o třetí místo byl všechno, jen ne pohledný.

Další dva pětiseťáky v předposledním kole přinesly dva překvapivé výsledky. Jirka "Předseda" Kisvetr prohrál s přesně a obětavě hrajícím Milanem Synkem. Dalibor Sova opět potvrdil lásku k pětisetovým zápasům. Koncovku pátého setu si však již nepohlídal a prohrál s Markem Slezákem.

Z dalších zápasů vyčníval ten o vítězství v platu - o devátou příčku mezi Petrem Brňákem a Martinem Portlem. Zápas začal celkem přátelsky, ale po pár míčcích se najednou začal nebezpečně vyostřovat a došlo i k několika nepěkným věcem. Naštěstí se hráči v přestávkách mezi sety uklidnili, trochu zapřemýšleli, o čem ten ricochet vlastně je, a ačkoliv se dál hrálo vyrovnaně, emoce se již zklidnily. Martin Portl se doslova a do písmene vybičoval k super výkonu, když se po nevydařených míčcích pravidelně mlátil raketou do lýtka. Jeho pravá noha hýřila rudými obtisky rámu rakety. Trochu bolestivý způsob jak vyhrávat, ale jestli to funguje...

Finálový zápas byl asi nejhezčím a nejdynamičtějším zápasem dne. Hrálo se v tempu a průběh setů byl vyrovnaný. Petr Novák se ujal vedení, načež Honza Pulkráb otočil na 2:1. Ve čtvrtém setu se lámal chleba. Oba hráči si možná i trochu vyčerpáním z vysokého tempa začali na kurtu překážet a výsledkem bylo mnoho letových a strokových situací. Vše však spolehlivě hlídal pískající předseda. Honza se v koncovce čtvrtého setu prokousal k matchballu. Nebylo mu však přáno a Petr i díky dvěma (pod)čárovým míčkům vývoj setu i celého zápasu otočil ve svůj prospěch. Pátý set již byl jednoznačnou záležitostí. Petr si naráz vzpomněl, jak přesné kraťasy vlastně umí hrát a Honza už se po nich jen marně natahoval.

Petr na připravených stupních vítězů (které bohužel Vojta Němec na fotce nezachytil) mohl zvedat pohár se stejnou radostí jako ten den Petra Kvitová s Tomášem Berdychem. Pořadatelé připravili pěkný turnaj, který si snad většina hráčů náležitě užila. Uznání patří nadšené hráčce Hance Bacílkové a juniorům Ondřeji Podolníkovi a Filipu Rolencovi, kteří potrápili nejednoho ostříleného borce.

P.S. Věřím, že Eda Kočvara stejně jako 99% procent jeho "s ricochetem končících" předchůdců, nenaplní svá slova a stejně jako ostatní hráči přijede na další turnaj s ještě větším odhodláním a chutí do hry.

Konečné pořadí:

1. Petr Novák, 2. Jan Pulkráb, 3. Jiří Herda, 4. Eduard Kočvara, 5. Milan Synek, 6. Marek Slezák, 7. Jiří Kisvetr, 8. Dalibor Sova, 9. Martin Portl, 10. Petr Brňák, 11. Filip Rolenec, 12. Vojtěch Němec, 13. Petr Sedláček, 14. Michal Vondrák, 15. Martin Nohejl, 16. Ondřej Podolník, 17. Martin Bohuslav, 18. Hana Bacílková

Jan Pulkráb

více

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.