Czech Open 2008
OTEVŘENÉ MISTROVSTVÍ ČR CZECH OPEN 2008
Mezinárodní mistrovství České Republiky v ricochetu 2008 se konalo počtvrté v řadě v Centru RSK Palmovka. Tentokrát za účasti 51 hráčů a hráček ze 4 států, letos poprvé bez účasti polských hráčů.
Poprvé se tohoto turnaje účastnilo více cizinců, než domácích hráčů, i když poměr byl jen velmi těsný, nicméně trend poklesu účasti našich hráčů je jednoznačný.
Je to dobrý trend? Je to důsledek toho, že naši nejlepší hráči stejně vždycky všechno vyhrají? Či, že v horní dvacítce se potkávají stále stejní hráči jako při turnajích jednotlivců či družstev? Rozptyluje stále více naše hráče squash či jiné „zastaralé“ sporty?
Na výsledcích českých hráčů se ale zatím nic nezměnilo - naši hráči obsadili 4 nejvyšší místa a celkem 8 našich hráčů bylo v první desítce. K výkonnostnímu posunu došlo zjevně v Maďarsku, kdy se v Praze objevil nový hráč Roland Makra, mj. i přemožitel loňské maďarské jedničky – Zsolta Auera. Johannes Häfer a Mirko Lohse byli opět jedničkou a dvojkou v německém týmu a ve srovnání s loňským rokem si u nás Mirko polepšil. Z holandského týmu jsme postrádali účast Rona Haanse, letos zaneprázdněného očekáváním svého potomka - jistě nadějného ricocheťáka. Pro holandského nováčka na Openu Johana Remmerse - zastavil ho až Štěpán Krča a pak Luboš Falada – bylo celkové 12. místo možná zklamáním, často se totiž probojovával turnajem ve vyrovnaných 5setových utkáních.
Neúčast 2 nejlepších hráčů Evropy - M. Pokorného a J. Veselého jr. otevřela cestu k titulu další hráčům a obě semifinálová utkání byla napínavá a vlastně skončila, alespoň pro mne, v obou případech překvapením.
V ženách se situace také změnila. České hráčky, které dominují na všech mezinárodních turnajích, letos vyslaly na turnaj jen 3 hráčky. Vítězka byla vlastně známa již po prvním kole – Veroniku Kadlecovou mohla těžko některá zastavit. Zklamáním byla prohra Denisy Menčíkové s maďarskou hráčkou Nagy, kteréžto utkání rozhodlo o jejím třetím místě ve skupině a tedy boji jen o 5-6 příčku. Škoda též závěrečné prohry naší nadějné dorostenky Karol Menouškové, která prohrála v boji o poslední místo na bedně s Janou Rietscher (D). Mládí, pohyb, reakce, pestrost úderů, bojovnost – vše bylo na straně naší hráčky. A jak já jí věřil – ve druhém setu to chvíli bylo dokonce 12:5. Nakonec předvídavost a přesnost úderů rozhodla (zcela zaslouženě) ve prospěch německé hráčky a všech jejich fanoušků. Maďarská hráčka Rita Nagy v turnaji prohrála jen dvakrát a své druhé místo si, zvláště bojovností, určitě zasloužila.
Los (za účasti Holanďanů a pozdějšího vítěze turnaje) a předchozí nasazení přivedlo do prvního kola 18 českých hráčů proti zbytku Evropy. Do druhého kola již postoupilo 10 českých proti 6 zahraničním a ve čtvrtfinále si již zahrál z cizinců jen Johannes Hafer. Z těch nejnapínavějších pětisetových utkání je třeba uvést utkání Skala - Richter (15:11), Falada-Remmers (15:11), Vlach-Remmers (15:10), Růžička – Kočvara (15:9), Stange-Portl (15:9), maďarské derby Csala-Baronek (20:16) či Wiedenhoff-Rusdorf (17:10), Tesárek – Vlach, a též klíčová utkání z předkola Kisvetr-Szilard (15:13) a Rusdorf-Pulkráb (20:18), které rozhodlo, že Honza nakonec bojoval o 33-42 místo a vyhrál alespoň malé finále. Karolína měla asi nejvyrovnanější utkání, která rozhodla o jejím celkově 4. místu – s Janou Reitscher (3:2, 15:5) a Ritou Nagy (3:2, 17:11).
Z hráčů, kteří se zúčastnili obou posledních OMR si pohoršil Jarda Kindl 2-6, Martin Vlach (4-15), Zdeněk Dědičík (20-29), Martin Rudovský (14-21), Petr Sedlák (18-20), i St.Menoušek (24-35). Svou pozici si udržel pouze Eda Kočvara (11) Veronika Kadlecová (1) a polepšili si Roman Cenek (5-4), Milan Synek (27-26), Martin Portl (33-31) a Libor Skala (35-27) a Karolína Menoušková (5-4).
Co z novinek se osvědčilo?
Rozhodně to, že utkání pískají hráči, kteří předchozí utkání vyhráli. U vítězů bylo možné očekávat větší zájem o další vývoj turnaje. Ještě tak najít dvojici rozhodčí, kteří turnaj vůbec nehrají a mohu se na soudcování plně soustředit. Sen všech pořadatelů!
Změna herního systému na systém každý/á s každým/ou ve dvou skupinách (u mužů, kteří vypadli z hlavního pavouka a bojovali o 33-42 místo docházelo dříve k mnoha skrečím, zvláště druhý hrací den, kdy motivace hráčů již byla nízká a nepřímo úměrná únavě), utkání na 2 resp. 3 vítězné sety a finálová utkání o 1-4 místo pak připravilo hráčům/hráčkám pestré spektrum soupeřů a všichni si v turnaji zahráli celkem 5-6 utkání.
Co se nepovedlo?
Snaha pořadatele o vložení nějaké kulturní vložky (letos tančila a zpívala Alice - MISS WELLNESS 2007) – je otázkou zda lze vůbec a jak načasovat ukončení prvního hracího dne.
Nízká účast žen – 3 hráčky z Čech jistě nepředstavovaly důstojnou účast na zemi Mistryň Evropy či mezinárodních mistryň Německa a Holandska. Překvapivě bylo skrečováno utkání o 3 místo, kdy hráč Roman Cenek dal přednost další sportovní akci a připravil tak zklamání zvláště zahraničním hráčům, kteří se na toto utkání těšili a jeho skreč se mi obtížně vysvětlovala. Překvapivé/nepřekvapivé bylo, že na závěrečném ceremoniálu spojeném s předáním plaket a odměn byla jasná převaha zahraničních hráčů. Jen Holanďané odjeli z turnaje dříve, což pro dlouhou cestu domů lze pochopit. Proč si ovšem Pražáci nedokázali najít čas na potlesk vítězům? Snad že doba je tak rychlá jako ricochet sám. A už jen za 12 měsíců je tu VIII. ročník Czech Open 2009.
Jarda Rudovský
Příloha
Novinky ze soutěží
22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019
Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.
12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19
V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.