Czech Open 2009
„Karel Gott“ opět vítězem Czech Open
Tak jako Karel Gott pravidelně sbírá Slavíky, tak Miloš Pokorný sbírá turnajové vavříny. Ve finále opět potvrdil svou několikaletou neporazitelnost, když si poradil se svým oddílovým kolegou Janem Veselým. Podobnou neporazitelnost držel ve squashi donedávna Jan Koukal. Ten byl však poražen na letošním Mistrovství republiky. Milošova série zatím drží, ale Mistrovství republiky v ricochetu už se také blíží… V ženách dominovala podobně jako Lucka Bílá na poli Slavíků Eva Feřteková, když ve finálovém utkání porazila statečně vzdorující Veroniku Kadlecovou.
První kolo turnaje nepřineslo žádný litý boj a většina utkání skončila skórem 3:0 pro favorita. Bohužel či bohudík znamenalo první kolo stopku pro většinu zahraničních hráčů. Nakonec ale měla každá země v osmifinále zastoupení. Vedle Čechů postoupili Coen Faber z Nizozemí, Zsolt Auer z Maďarska a Stephan Rusdorf z Německa.
Druhé kolo už přineslo nejen velmi atraktivní souboje, ale i velká překvapení. Ve třetím kole již nebylo místo pro všechny top hráče. Tím největším překvapením bylo vyřazení Jardy Kindla, který už měl narýsovanou cestu ke čtvrtému místu. Tu mu však vygumoval a přerýsoval bojovným výkonem Jan Pulkráb. V prvních dvou setech vlažně hrajícího Kindla přehrál. V dalších dvou setech se Jarda už rozehrál a srovnal vývoj utkání na 2:2. Čekal se jednoznačný vývoj pátého setu. Vývoj jednoznačný opravdu byl. Ovšem nečekaně hovořil pro Pulkrába, který nad nervózním Kindlem zvítězil 15:4, celkově 3:2. Dalším překvapením bylo vyřazení holandské jedničky Coena Fabera juniorem Volfem, který předvedl nesmírně bojovný výkon a po zásluze postoupil do čtvrtfinále. Alan Mačor si přesvědčivě poradil s maďarskou jedničkou Auerem stejně jako Petr Hušek nezaváhal s Petrem Sobotkou. Ani poslední ze zahraničních hráčů Stephan Rusdorf nepřežil druhé kolo, když se musel sklonit před precizním Petrem Karbanem. Nesmírně dramatický vývoj nabídlo utkání mezi Láďou Tesárkem a Petrem Sedlačíkem. V pětisetové bitvě, kde na sebe narazila houževnatost Sedlačíka a technická hra Tesárka se nakonec radoval druhý jmenovaný. Jednoznačně nejhezčím kláním ve druhém kole byl souboj dvou černých koňů turnaje-Radka Malého a Jana Veselého. Favorizovaný Veselý si v prvních dvou setech hlídal těsný náskok a vypadalo to na jednoznačný průběh. Pak však Radek Malý podřadil z již podřazeného stupně a vybojoval třetí sadu ve svůj prospěch. Velmi fyzicky náročná hra Malého však na všude dosáhnuvšího Veselého na konci čtvrtého setu již nestačila a tak byl po zápase Veselý veselý a Malý…... smutný…… nebyl však (P)pokorný.
V dolní části pavouka zaujal zápas mezi Tobiasem Hambschem z Německa a Stanislavem Menouškem. Oba dva za sebou zanechali na kurtu pěkných pár desítek kapek potu. V pětisetovém utkání Standa předváděl svou na expresivních vyjádřeních založenou hru, která v závěru slavila úspěch. Dále si zaslouží zmínit zápas mezi Michalem Brňákem a Františkem Kukačem. Oba mladíci si nic nedarovali a poctivě bojovali. Šťastnější byl nakonec Franta Kukač.
Čtvrtfinálové duely začaly zápasem Alana Mačora s Milošem Pokorným. Velmi líbivé výměny končily na začátku utkání ve prospěch Mačora. Postupně však Pokorný začal rozbalovat svůj repertoár úderů a pohybů a nenechal nikoho pochybovat o tom, že míří do semifinále. Ve slabší dvojici čtvrtfinalistů se potkali Pulkráb s Volfem. Volf vyhrával již 2:0 a jistě mířil do semifinále za Milošem. Honza Pulkráb posléze ještě zabojoval a srovnal stav na 2:2. V rozhodujícím setu mu ale již po předchozím pětiseťáku nestačily síly a mladému Volfovi podlehl 3:2. Souboj dvou podobných stylů přineslo utkání mezi Petrem Huškem a Petrem Karbanem. Hušek si až do třetího setu udržoval pohodlný náskok, než přišla drobná rozmíška s rozhodčím, která zápas poněkud zdramatizovala. Nakonec však Hušek potvrdil svou formu a dál mířil za obhajobou loňského vítězství. Nejhezčím soubojem třetího kola byl zápas mezi Janem Veselým a Ladislavem Tesárkem. Oko diváka si přišlo na své. Dlouhé výměny a promyšlené údery bavily. Postup mezi čtyři nejlepší si vybojoval Veselý. Z ostatních soubojů zaujalo vítězství unaveného Kindla nad chytře hrajícím Faberem, které si vyžádalo odehrát maximální počet setů.
Obě dvě semifinálová utkání měla jednoznačný průběh. Martin Volf se nestačil divit, čeho všeho je Miloš Pokorný na kurtu schopný a prohrál jednoznačně 3:0. Stejným skóre skončilo i druhé semifinále mezi Petrem Huškem a Janem Veselým. Hušek působil na kurtu velmi unaveným dojmem a na s přehledem hrajícího Veselého nestačil. Vyrovnanější průběh nabídnul souboj o 9.-12. místo mezi Petrem Sobotkou a Petrem Sedlačíkem. Každý chvilku tahal pilku, až nakonec Sedlačík doříznul Sobotku v pátém setu.
I v závěrečném kole bylo na co koukat. Nesmírně dramatický souboj o 21. místo sehrál Martin Portl s Milanem Synkem. Ačkoliv sehráli oba hráči v zápase více než sto výměn, zápas rozhodly až poslední dva míče. Ty vyhrál trpělivě hrající Portl. Oku lahodící ricochet předvádel Láďa Tesárek s Alanem Mačorem. Stropní desky kurtu dostaly zabrat stejně jako postřeh všech diváků, protože z množství přesně zahraných stropů ve výměnách šla hlava kolem.
Trochu atypicky bylo předposledním kláním večera finále. To mělo již víceméně klasické složení Pokorný-Veselý. Ačkoliv se tentokráte Honzovi Veselému nepodařilo Milošovi ukrást set, předváděli oba hráči špičkový ricochet. Ten, kdo se přišel na finále podívat, nelitoval. K vidění byla široká paleta promyšlených výměn, nezahratelně vzhlížejících a nakonec odehraných míčků a několik akrobatických prvků. O vítězi nebyl pochyb. Zaslouženě vyhrál Miloš „Gott“ Pokorný.
Posledním kláním večera byl souboj o třetí místo. Petr Hušek-Martin Volf. Prvně jmenovaný postupně překonával únavu, avšak jakýchkoliv drobných zaváhání dokázal mladý Volf pohotově využít. Ve čtvrtém setu už to vypadalo s Martinem Volfem nahnutě. Podařilo se mu však vybojovat pár pěkných míčů a rázem se hra otočila a stav setů se srovnal na 2:2. V pátém setu okořeněném mnoha výlevy mladšího z dvojce měl povětšinu průběhu navrch favorizovaný Hušek. Ten nakonec zvítězil celkově 3:2 a mohl se radovat z bronzu.
Ženská část turnaje taktéž zaujala několika dramatickými a velmi atraktivními utkáními. Vynikal zejména souboj Denisy Paulasové s charismatickou Maďarkou Ritou Nagy, kde Denisa otočila z 0:2 na 3:2. Stejně vyrovnaný byl i zápas Denisy s Michaelou Volfovou, který 2:3 prohrála. To ji stálo účast v semifinále. Tam narazila Eva Feřteková na Karolínu Menouškovou (3:0) a Michaela Volfová na Veroniku Kadlecovou (0:3). V souboji o třetí místo prohrála stále se zlepšující Karolína Menoušková s novou tváří ricochetových kurtů Michaelou Volfovou, která zaslouženě dosáhla na třetí místo. Finále žen nabídlo kvalitní ricochet. S předvedenou hrou by se holky jistě neztratily ani mezi muži. Eva Feřteková zvítězila ve třech setech a zaslouženě ovládla celou ženskou část turnaje.
Turnaj probíhal po organizační stránce zcela hladce. Vynikala i společenská část turnaje, která díky své kvalitě jistě ovlivnila i kvalitu některých nedělních ranních zápasů. Jedinou kaňkou tak zůstává brzký odjezd několika hráčů, kteří v prvních kolech nepostoupili a neumožnili tak odehrát své další zápasy ostatním hráčům, kteří hráli o umístění. Celkově byl však turnaj hodnocen velice pozitivně a tak doufejme, že i tento fakt přiláká co nejvíce hráčů na Mistrovství republiky v ricochetu.
Jan Pulkráb, RC Jindř. Hradec
Příloha
Novinky ze soutěží
22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019
Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.
12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19
V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.