Dvacetiletý Filip Kulka překvapil výhrou na Czech Open a potvrdil velký vzestup formy
Na turnaji bohužel chyběly úplně největší ricochetové hvězdy, především do poslední chvíle váhající Radek Malý a Jan Veselý. I tak dorazilo početné a kvalitní hráčské osazení a představilo se například hned pět hráčů z první desítky loňského mistrovství světa. Před turnajem nebylo úplně jednoduché odhadnout, kdo by měl být favoritem na zisk poháru pro vítěze. O to napínavější byl jeho průběh, kde se potvrdilo, že opravdu nikdo není jasným favoritem. Zápasy byly velmi vyrovnané a nechyběly ani dramatické zápletky.
Czech Open začal nezvykle již v pátek večer, kdy se předehrávala předkola a některé zápasy kola prvního. Vzhledem k nabitému programu turnaje tak bylo odlehčeno sobotnímu dohrávání zápasů do noci. Nejdramatičtější zápas předkola předvedl Němec André Orgis s Matějem Kulkou. Matěj těsně zvítězil až v koncovce pátého setu a mohl se dál klestit hlavním pavoukem. Zato Němci už nezbylo než bojovat o cenu pro vítěze nejspodnějšího plejtu. Hladce prošel předkolem navrátilec z Brna Eda Kočvara, který nováčkovi z Palmovky Petru Levému předvedl, co vše se za dlouhé roky strávené na ricochetovém kurtu naučil.
Eda ještě v pátek večer předehrával zápas prvního kola proti nevyzpytatelnému Němci Stephanu Rusdorfovi. Eda začal zápas výborně a německého pavouka dlouho honil z rohu do rohu, až si vybojoval vedení 2:0. Přes početné výstrahy, že takto se do pavučinek Stephana, který často vypadá, že ho hra ani nebaví, a jen tak natahuje ruce a nohy, lapilo již mnoho obětí, skončilo utkání výhrou Němce 3:2. Již mnoho hráčů si na tomto soupeři podobně vylámalo zuby.
Mezi dalšími zápasy prvního kola zaujal souboj dvou Petrů - Sobotky a Nováka. Tito dva na sebe mívají na turnajích štěstí. Loni vyhrál favorizovanější z dvojice Petr Novák 3:1 a nejinak tomu bylo i letos. Smůlu na los měl Maďar Andras Csala. Ten narazil v prvním kole na delší dobu pauzírujícího Romana Cenka, který ovšem takřka nic nezapomněl ze své technické, ladné a rychlé hry. Maďar se musel sklonit před Romanovým oblíbeným výsledkem 1:3. Kdyby neměl hned v prvním kole tak silného soupeře, jistě by se byl prodral minimálně do první desítky.
Spanilá jízda Romana však skončila hned v dalším kole, kde narazil na čtvrtého hráče z březnového Dutch Open Filipa Kulku. Oba soupeři se takřka neznali a o hře druhého toho moc nevědeli, což nebývá až tak obvyklé. Filip dokázal se zkušenějším Romanem držet krok a nakonec mu nedaroval ani jediný set.
Mezitím vykrystalizovaly všechny čtvrtfinálové dvojice, které měly velmi zajímavé složení. Narazili na sebe většinou členové mladší a starší generace. A překvapivě všechna čtvrtfinále skončila vítězstvím mladších hráčů. Petr Novák, vybaven radami ostatních hráčů a precizně připraven po taktické stránce, nepouštěl Rusdorfa až na některé pasáže k jeho hře a zvítězil 3:1. Honza Pulkráb, po rovněž takticky zvládnuté bitvě proti svému odvěkému a oblíbenému rivalovi z jihu Čech Alanovi Mačorovi, slavil postup do semifinále výsledkem 3:1. O veliké překvapení se postaral Martin Volf, když v pěti setech nečekaně porazil Láďu Tesárka. Nad propastí se houpal Filip Kulka. Jirka Kisvetr proti němu měl v pětisetové bitvě i dva matchbally. Ty však nevyužil a sebevědomí nabírající Filip dovedl zaváhání dokonale využít.
Semifinálové utkání mezi Petrem Novákem a Martinem Volfem skončilo jasným výsledkem 3:0 ve prospěch Petra. Hra nicméně tak jednoznačná nebyla a Martin často doplácel na své vlastní chyby a nepřesnosti. Petrovi zase chodily jeho oblíbené kraťásky.
Filip ve čtvrtfinále nasbíral tolik sebevědomí, že ho najednou byl plný kurt i v dalším utkání o postup do finále. Honza Pulkráb, čerstvě ověnčený titulem z Dutch Open, začal sice dobře, postupně však polevoval, čehož Filip dokázal precizní hrou a klidnou hlavou využít ve svůj prospěch. Když už to ve čtvrtém setu zavánělo vyrovnáním na 2:2, Filip zpřesnil, zatlačil a favorizovaný Honza už nedokázal najít odpověď.
Finálové klání sledovali diváci namačkaní v několika řadách před kurtem. Oba aktéři ze sebe vydali to nejlepší. Petr opět zkoušel často zkracovat hru. Filip se spíše snažil držet delší výměny u skla. Úspěch slavila rozvážnější hra kosmonoského hráče, který tak na konci čtvrtého setu mohl předvést svůj oblíbený vítězný rituál se zaťatou pěstí a mírným zhoupnutím v kolenou připomínajícím telemark. Třetí místo i díky častým chybám Martina Volfa vybojoval Honza Pulkráb.
Žen se sešlo v samostatné kategorii šest a utkaly se systémem každá s každou. Po sobotě už bylo jasné, že o titul budou bojovat Míša Volfová a Denisa Bohuslavová. Tyto dvě hráčky se velmi dobře znají a vítězství se přelévají z jedné strany na druhou. Tentokráte to byla Denisa, která nenechala nikoho na pochybách, že pohár pro vítězku Czech Open je ve správných rukou. Třetí příčku vybojovala Hanka Bacílková.
Ceny z turnaje si krom hráčů a hráček na prvních třech místech odnesli i další. Honza Dřevikovský zvítězil nad Slovákem Jurajem Kozákem ve finále nejspodnějšího plejtu 3:0 a vedle pamětní medaile si odnesl i věcné ceny od štědrých sponzorů. V plejtu o 17. místo vyhrál Filip Rolenec, který si v posledním zápase nečekaně hladce dokázal poradit s Maďarem Csalou. Cenu za deváté místo si po dřívějším odjezdu nestihnul převzít Roman Cenek.
Udělovaly se i další ceny mimo hlavní soutěžní část. Cenu za mimořádný přínos pro ricochet za svého otce Jaroslava převzal Martin Rudovský. V poněkud odlehčené kategorii pro nejlepší maškarní převlek sobotního večera suverénně zvítězil Matěj Kulka, který si však zasloužil uznání i za své herní výkony, když se mu podařilo prodrat do první desítky.
Hráčem turnaje si sami hráči zvolili Holanďana Franse Gremmena. Ten svedl nespočet bojů nejen na kurtech, ale velkou výzvou pro něj byla i osamocená tisícikilometrová cesta tam i zpět. Smolařem turnaje se stal Jirka Kisvetr. Ten si cenu vysloužil především za dva nevyužité mečboly ve čtvrtfinále, které mohly celý další průběh turnaje poslat zcela jiným směrem. Sportovně se Jirka o cenu rozdělil s Alanem Mačorem, který v hlasování skončil těsně druhý.
Turnaj byl vydařenou sportovní i společenskou událostí i díky ochotným dobrovolníkům a štědrým sponzorům, kteří darovali věcné ceny či občerstvení. Czech Open si zachovává svou oblibu u hráčů a výsadní postavení mezi ostatními turnaji. Věřme, že tomu tak bude i nadále.
Facebookovou fotogalerii z turnaje naleznete zde.
JP
Galerie
Novinky ze soutěží
22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019
Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.
12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19
V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.