Hungarian Open 2011 aneb návrat Budapešti na mezinárodní ricochetovou scénu
Ještě novotou vonící centrum v maďarské Budapešti přivítalo ricochetisty tentokráte z pěti zemí. Vedle domácích Maďarů a jako obvykle početných Čechů se účastnil menší počet Němců a Nizozemců a jeden hráč z Polska. Většina hráčů využila prodloužený víkend na prozkoumání historické středoevropské metropole a tak aklimatizace na místní podmínky nebyla problém. Aklimatizací však musel procházet každý hráč, kterému zápas připadl na třetí kurt "za rohem", na kterém se udržovalo velice svěží klima. Atmosféra však chladná rozhodně nebyla a po pár zápasech se rozjelo správné ricochetové "peklíčko".
Los byl, jak už to tak bývá, krutý k pár hráčům hned v prvním kole, kde na sebe narazili např. dva palmovští Martin Rudovský s Honzou Schmidtem (3:0) či Michal "Kapitán" Jakubec s Zsoltem Auerem (1:3). Martin Rudovský nebyl spokojen se soupeřem ani v kole druhém, když tam prohrál se spárovým specialistou Petrem Sobotkou.
Velmi pohledné zápasy začaly přicházet ve čtvrtfinále. Do té doby suverénně postupující, ostřílený, nestárnoucí a létající Holanďan René Wieten nečekaně narazil do zdi. Stopku mu jasným vítězstvím vystavil mladý Maďar Szabo. Neznámý hráč na sebe v tu chvíli nesporně upoutal pozornost všech dalších soupeřů. V ryze německém čtvrtfinále potvrdil roli favorita Rusdorf vítězstvím nad vzorně si zrak chránícím Hambschem. Dvojnásobnou maďarskou radost překazil svými spárovými a stropovými salvami Petr Sobotka, který si poradil s nátlakovou hrou domácího Auera. Nejdramatičtější bylo však české čtvrtfinále mezi Honzou Pulkrábem a Jirkou Kisvetrem. Bylo vidět, že Honza nemá svůj den a jakmile Jirka ucítil šanci na vítězství, proměnil se ve žraloka, který ucítil krev. Z tvrdé hry však pramenily i časté chyby, kterých dovedl Honza Pulkráb využít a tak to byl nakonec on, kdo se radoval z postupu do semifinále.
Mezitím se naplno rozjela soutěž žen. Ve dvou skupinách předváděly hráčky velmi kvalitní a vyrovnané výkony. Ty hráčky, které toho po svých zápasech neměly dost, se zapojily i do soutěže mužů, když zaplnily některá prázdná místa ve spodním pavouku. Důkazem, že se nejednalo pouze o zbytečně vložené zápasy, byl nejen enormní herní zápal hráček, ale především "show" v zápase mezi Míšou Kuderovou a Honzou Schmidtem. Míša začala v zápase z rukávu vytahovat kouzelné balóny a když do toho Honza přidal trochu své ďábelské poťouchlosti, vzniklo z toho pozitivními emocemi nabité a ohnivé představení.
Druhý den přišla na řadu očekávaná semifinále. Honza Pulkráb si dle papírových předpokladů poradil s Němcem Rusdorfem. To zápas mezi Petrem Sobotkou a Gáborem Szabem nemělo po předchozích povedených utkáních Maďara jasného favorita. Hra byla dlouho vyrovnaná a dokud byl Petr plný sil, měl mírně navrch. Postupně však Maďarovi začala růst křídla. Zápas končil v napínavé koncovce pátého setu. Petr prohrával, dokázal srovnat, ale v závěru měl i trochu smůly a překvapující jízda mladého Szaba tak pokračovala až do finále. V boji o třetí místo byl Petr favoritem. V zápase se projevilo, kolik sil ho stálo náročné semifinále a tak se s výsledkem 2:3 musel Petr Sobotka spokojit se čtvrtým místem.
Mezi ženami se do semifinále probojovaly dvě české hráčky Míša Volfová s Hankou Bacílkovou, Maďarka Virág Fesus a Holanďanka Nadia Saidi. Neuvěřitelný vzestup výkonnosti dokázala prodat Hanka Bacílková, když v dramatické bitvě se zkušenou a unavenou Fesus vybojovala cenné třetí místo. Finálové klání svedlo dohromady Míšu Volfovou s Nadiou Saidi. Fyzická konstituce tomu nenasvědčovala, ale zápas na kurtu a i celý turnaj žen ovládla Míša. Pomáhala si chytrými boasty a Holanďanku nepouštěla k jejím tvrdým úderům.
Finále mužů mezi Honzou Pulkrábem a domácím Gáborem Szabem bylo zaslouženě vyvrcholením celého turnaje. Za pozornosti všech účastníků turnaje se oba hráči střídali ve vedení a sety rozhodovaly až závěrečné míče. Maďar vedl 1:0, načež změnou rytmu hry otočil Honza na 2:1. Ve čtvrtém setu vedl Gábor již 14:11. Honza však ještě zabral a prokousal se až k matchballu, který mu však sebralo stroukové rozhodnutí sudího zápasu. Domácí hráč pak zužitkoval svou další šanci a když se v pátém setu na Honzovi Pulkrábovi začala pomalu projevovat únavu a přestaly fungovat stropy, mohl se Maďar radovat z překvapivého avšak zaslouženého triumfu. Krátký záznam z finále ke shlédnutí na:
http://www.youtube.com/watch?v=wb4No1hd22M&feature=related
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Lxk_WK0b4eE
http://www.youtube.com/user/Endrezenek#p/a/u/1/rChwSVpMjTc
Na turnaji chybělo sice několik top evropských hráčů, ale všichni hráči v první desítce byli velmi kvalitní a vyrovnaní. Celkově byl turnaj obsazen sice menším počtem účastníků, ale i mezi posledními hráči se objevila jména, která by se na jiných turnajích jistě probojovala výše. Nezbývá než doufat, že se Hungarian Open bude od letoška konat opět každý rok.
Konečná umístění s krátkým komentářem v příloze.
Jan Pulkráb
Přílohy
Galerie
Novinky ze soutěží
22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019
Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.
12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19
V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.