30. 5. 2014  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Pardubické „bééčko“ opanovala nová nadějná hvězda ricochetu

Jupí hej, po nekonečně dlouhé době mám čas i zdraví na absolvování turnaje kategorie „B“. No, někdo by mohl zapochybovat o písmenném označení, když hrají jména jako Tesárek, Vostatek, Vávra nebo Brňák ml., jenže já mám nový výplet i omotávku a s tímhle vybavením se prostě neprohrává :-)

Ráno vybíhám schody do centra už ve tři čtvrtě na devět, abych, jak je o mě známo, nepřišel opět pozdě, a jaké bylo mé překvapení, když namísto pořadatelů byli přítomni pouze „Pražáci“ Miky (s doprovodem) a Míla Fryč. Teprve po několika minutách přicházi první i druhý organizátor a na omluvu mají oba v rukou pekáče skvělých buchet.

Na rozjezd začínáme zlehýnka mačem Levý : Třasák, kdy začátek byl nervózní z obou stran. Nakonec si i přes drobný výpadek ve třetím setu Petr v klidu dokráčel pro vítězství 3:1. Na vedlejším kurtu zatím probíhala bitva Brňák : Bacílek. Hanka kolem Michala, který stál na téčku, lítala jako vichřice a snažila se jej alespoň občas přinutit k nějakému rychlejšímu pohybu, ale zpoza skla jsem nic takového u Michala nezpozoroval. V dalším zápase na sebe narazili M. Vondrák s T. Zemanem, kdy druhý jmenovaný v pátek tak pařil, až se z kurtu dočista vypařil, a Miky si tak v klídku pohlídal výhru 3:0. Na modrém kurtu nastoupil M. Vostatek proti mně neznámému J. Králíkovi, od kterého se dozvídám, že je na svém prvním ricochetovém turnaji. Martin v tréninkovém tempu protahoval výměny, aby nakonec Jirku vyprovodil 3:0. Jirka však hned po dohrání nastupuje na dalšího soupeře, kterým je Jarda Třasák. Vítězné míče se rovnoměrně rozdělují mezi oba protihráče, a tak došlo na pátý, rozhodující set. V tom se projevila Jardova turnajová zkušenost a i díky výrazně zlepšenému podání jej získal ve svůj prospěch.

Ve druhém kole na sebe narazili M. Vostatek s P. Levým a Martin začal stylově, levačkou. Po dvou setech, kdy zjistil, že levou na Levého nemá, přehodil nástroj do pravé, a prokázal svou pravicovou orientaci. Na žlutém kurtu nastupuji proti L. Vávrovi já a cítím šanci. Láďa mě velmi rychle vyvádí z omylu a teprve za stavu 2:0 a 14:10 na chvilku povolí, čehož využívám a koriguji na konečných 3:1.

Dalším zápasem je souboj M. Brňák vs M. Vondrák, kde prvně jmenovaný s úsměvem proháněl Miky“mauze“ po kurtu. V konečném součtu to bylo suché triko 3 a mokré triko 0 setů. Hanka narazila na Tomáše „pařana“ Zemana, a i přes neklidný a bojácný začátek jej dokázala v dramatickém zápase plném zvratů porazit.

Ve spodním pavouku se zatím děly velké věci. Krásný souboj předvedl Míla Fryčů s Jardou Hubáčkem. Jarda si vybojoval v pohodě první dva sety a vypadalo to na jednoznačný a rychlý konec, ovšem Míla se vzepřel osudu a vybojoval třetí i čtvrtý set pro sebe. V pátém setu už Míla vede 14:6 a vypadá to na dokonalý obrat, jenže Jarda udělá „šňůrku“ a srovnává na 15:15. V tomhle momentě však neunáší tíhu výhry a zkaženým podáním dává Mílovi šanci, který jakožto zkušený bojovník využívá a vítězí 3:2. V boji o vítěze plate se potkává naše bojovnice Hanka s Jardou Třasákem. Jarda svou razantní hrou nedává Hance moc šancí na zvrat a získává pro sebe cenné umístění.

Do zápasu o páté místo nastupuji sebevědomě, vždyť mým soupeřem je nečekaně Péťa Levý. Hra je nalinkovaná přesně podle mých notiček a za stavu 2:0 - 13:8 dávám Péťovi šanci, uhrát si nějaký ten fiftýn cti. Petr neváhá, a vítězí 17:15. Ve čtvrtém si dále hraji na pana profesora a v koncovce zažívám nepříjemné překvapení, kdy hraju, jako bych měl obě ruce levý, stav 2:2.  Na pátý, rozhodující set zbaběle volám podporu od pořadatelů, a pod jejich přísným dozorem si napravuji svoje „pochroumané“ seběvědomíčko ;-)

Na žlutém kurtu zatím začalo předčasné finále, to když na sebe narazili L. Tesárek a M. Vostatek. V prvním setu to vypadalo, že Láďa testuje soupeřovu hru a Martin celkem bez problémů vítězí. Ve druhém a třetím setu ovšem Láďa zvyšuje obrátky, které dohání Martina k šílenství. Ve čtvrtém setu se však začíná projevovat Martinova lepší kondice, a v dramatické koncovce jej těsně urve pro sebe. V pátém setu již Láďa nenachází odpověď na běhavou taktiku Martina, a podléhá v poměru 2:3 na sety. Daleko hororovější průběh nabídlo druhé semifinále mezi Brňákem a Vávrou. Michal přesnými údery a nekompromisně tvrdou hrou nutil Vláďu k chybám . Za stavu 2:0 na sety a 14:8 měl na raketě čtyři mečboly, které po hříchu nevyužil, a set skončil nejtěsnějším možným výsledkem 21:20. I ve čtvrtém setu si Michal vypracoval slibný náskok 14:11 a následně i dva mečboly, jenže ani tuto výhodu nedokázal přetavit v zisk zápasu a prohrál jej 14:16. V pátém setu se naplno projevila fyzická únava Michala, který nakonec prohrál 15:6.

Zápas o třetí místo probíhal v „tempo pianissimo“ a snad jen z kamarádství Láďa nechal Michalovi alespoň set.

Finále teda bylo opakováním béčka z hradeckého A-sportu, kde proti sobě nastoupili V.V. a M.V. Po urputném boji, kdy oba borci hráli výměny na více jak dvacet úderů, se nakonec ze zaslouženého vítězství radoval Martin. Gratulujeme :-)

Martin Šerák

Fotografie z turnaje na facebooku ČRA.

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.