18. 5. 2015  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Počtrnácté o mezinárodní titul mistra ČR, bez prohry prošel turnajem pouze Martin Volf

Mezinárodní turnaj začal odkrajovat první mače již v pátek podvečer. Do bojů zasáhla i většina zahraničních hráčů, kteří tentokrát docestovali z Nizozemska, Německa a Polska. Dle papírových předpokladů nikdo z nich nezasáhnul do bojů o nejvyšší příčky. Nejlépe se dle očekávání umístil nestárnoucí René Wieten (14.)

Zaujala však účast a především i herní kvalita Poláka Pavla Lukasika. Tento všestranný hráč se dokonce již jednou Czech Open účastnil. V roce 2006 ho, jak si dobře vzpomíná, vyřadil ve čtvrtfinále Honza Veselý. V letošním ročníku skončil o kolo dříve, když ho porazil pozdější finalista Filip Kulka poměrem setů 3:1.

Utkání předkola a prvního kola probíhala víceméně dle předpokladů. Zaujal těsný boj Matěje Kulky a Martina Portla, který dlouho vzdoroval, než padl po pěti setech. Zato ve druhém kole již řádně přituhlo a slabšího soupeře již najednou nebylo. Polovina hráčů horní šestnáctky se musela smířit s tím, že o titul již bojovat nebudou.

Souboj generací vyhrál Petr Motalík, když porazil Reného Wietena přesvědčivě 3:0. Alan Mačor zase prodal za roky nastřádané zkušenosti a "koupil to" Jirka Kisvetr za cenu 0:3. Zajímavý souboj se odehrál mezi Danem Kolínským a Petrem Veselým. Oba ještě nedávno ricochetem nepolíbení squasháci poznali krásu vypjatého ricochetového mače a předvedli, že i v ricochetu se s nimi musí počítat. Šťastnější z kurtu po výhře 3:1 odcházel Dan Kolínský, který toho přeci jen na menších kurtech již odehrál víc.

Jiskry z kurtu lítaly v souboji mezi Láďou Tesárkem a Honzou Pulkrábem. Honzu nezvykle vyvedla z míry některá sporná rozhodnutí rozhodčího, a když kurtem začala létat už i Honzova raketa, začaly se z hlediště ozývat rány, jak divákům padaly údivem dolní čelisti. Postupně se však hra dostávala do očekávaných kolejí a Honza zvítězil nad srdnatě bojujícím Láďou 3:1. Největším překvapením však byl průběh utkání mezi Edou Kočvarou a Martinem Volfem. Těžko odhadovat, zda Martin utkání podcenil, zápas každopádně Edovi dokonale sednul a odměnou mu byl vybojovaný mečbol v pátém setu. Ten však nedokázal využít a Martin nakonec šťastně zvítězil.

Že se však u Edy nejednalo o náhodu, potvrdil v dalším kole výhrou nad Jirkou Kisvetrem. V závěru druhého hracího dne došlo i na první velké překvapení. Honzovi Pulkrábovi utekl začátek utkání s Danem Kolínským. Ten si po dvou vyhraných setech začal věřit a i přes prohraný třetí set nakonec zápas dotáhl do vítězného konce.

Zápasem dne a možná i celého turnaje byla nevídaná bitva mezi Filipem Kulkou a Martinem Vostatkem. Utkání bylo plné zvratů, emocí, dlouhých výměn, ale také křečí. Často se diskutovalo s rozhodčím. Hráči po výměnách končili oba na zemi a na řadu přišly i zdravotní přestávky. Když už to vypadalo, že Filip zápas kvůli křečím ani nezvládne dohrát, našel v sobě ještě zbytky sil a vydřel nejtěsnější vítězství.

Semifinálové dvojice byly dané. Martin Volf vs. Dan Kolínský a Filip Kulka vs. Petr Novák.

První semifinále mělo být jasnou záležitostí pro Martina. Opak byl však dlouho pravdou. Martin často kazil a jako obvykle si i trochu zanadával. Dan zase praktikoval svou účinnou klidnější hru od skla s čekáním na chyby soupeře. Když Dan vedl 2:1 na sety a 10:6 na body ve třetím setu, byl již jednou nohou ve finále. Ale nedošlápl. Martin se dokázal v pravý čas zkoncentrovat a zápas nakonec otočil ve svůj prospěch.

Hlavní otázkou pro druhé semi bylo, jestli se Filip dokáže dostatečně zregenerovat a držet krok. Otázka číslo dvě. Dokáže Petr udržet chladnou hlavu v důležitém utkání a sázet své zabijácké zkracovačky? Ano. A celkem ano. A tak diváci sledovali další krásnou vyrovnanou bitvu s nejasným vítězem až do konce. V pátém setu přeci jen Petr chyboval o něco více než Filip a ten tak slavil postup do finále.

V boji o třetí místo již Petr Novák nezaváhal, porazil největší překvapení turnaje Dana Kolínského 3:1, a obhájil tak své loňské umístění.

Ve finále se již trochu zdálo, že Filipovi pomalu docházejí síly, a i když měl velice dobré pasáže, které mu vynesly i jeden vítězný set, celkově to již na Martina Volfa nestačilo. Ten se radoval z finálové výhry 3:1 a především ze svého premiérového mezinárodního titulu. Na hráče z vítězné trojky čekalo při vyhlašování ještě příjemné překvapení, když získali od hlavního sponzora turnaje hotelu Panorama v Rychnově nad Kněžnou poukázku na romantický pobyt.

Krátké video z turnaje zde. Fotografie zde.

JP

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.