2. 5. 2012  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Příloha  |  Detail turnaje

Vítězné tažení Maďara Szaba přerušil ve finále Czech Open Láďa Tesárek

Největšího českého mezinárodního turnaje, v pořadí již XI. ročníku Czech Open, se zúčastnilo 45 hráčů a hráček. Nechybělo zastoupení tradičních 4 ricochetových zemí - Nizozemí, Německa, Maďarska a Česka. K tomu přicestoval i 1 polský hráč a až na poslední chvíli odřekla účast slovenská výprava. Rozlosování proběhlo striktně dle aktuálního evropského žebříčku. Ale jak už tomu tak bývá, narazily na sebe dvojice, které by za jiných okolností mohly bojovat až ve vyšších patrech pavouku. 

Hned v předkole se musel rozloučit s vidinou výraznějšího úspěchu Němec Pretzschner, který ovšem proti Petru Novákovi předvedl, že v posledních pár měsících nelenil a na svých ricochetových dovednostech očividně zapracoval. Velká bitva se strhla o hlavní část pavouka i mezi Jirkou Krůčkem a Tomášem Alexou. Pětisetovou přetahovanou vyhrál v koncovce zkušenější Tomáš. Bojovné srdce prokázal Matěj Kulka, když taktéž v pěti setech v předkole vyřadil Gábora Szaba. Nejednalo se však o pozdějšího finalistu, ale o jeho otce, který syna na turnajích pravidelně doprovází.

Petr Novák pokračoval v "kosení" Němců i v dalším kole, kde to odnesl nejvýše nasazený Němec Rusdorf. Do druhého kola se nepodíval ani maďarský tahoun Andras Csala, který se musel sklonit před mlaďasem Martinem Volfem výsledkem 0:3. Tomu maďarští hráči "zachutnali", a tak se hned v dalším kole zakousnul do ještě většího sousta a to do dělovkáře Zsolta Auera, který na Palmovce startoval již před šesti lety (11.místo). V okamžiku, kdy se Martin dokázal přizpůsobit smrtícím podáním, měl vyhráno. Nejdramatičtějším zápasem třetího kola byl ten mezi Filipem Kulkou a Michalem Brňákem. Oba mladí hráči si nic nedarovali a zatímco klidný Filip se soustředil na svou hru, Michal se burcoval častými gesty do publika, do stropu a především k rozhodčímu. Filip již měl zápas několikrát pod kontrolou, ale Michal se mu vždy vysmekl, a když v pátém setu dokázal Michal otočit z osmibodové ztráty, byl to nakonec on, kdo se ve čtvrtfinále mohl těšit na Láďu Tesárka. 

Ve třetím kole byla k vidění nejen dramatická čtvrtfinále, ale i další překrásné bitvy. Michal Vondrák s Matějem Kulkou předváděli ricochet na pokraji svých možnosti a dlouhými výměnami bavili obecenstvo. Velký respekt a obdiv si vysloužil Honza Rada, když překvapivě porazil Zsolta Auera 3:2. Zkušenost a chytrost vyzrála na tvrdou sílu. Zápas plný nej přišel v samém závěru prvního hracího dne. Třetí kolo se mělo odehrát ještě v sobotu. Nikdo však netušil, že když Dalibor Sova a Mirko Lohse nastupovali ve 22 hodin na kurt, že tam budou ještě v půl dvanácté. Zápas trval neuvěřitelných 95 min a všechny sety skončily rozdílem maximálně dvou bodů. Dva dokonce 21:20 včetně toho závěrečného. Poslední míček skončil uklouznutím Němce Lohseho a nechtěným napálením hráče. Po zápase se však mohli oba dva hráči cítit jako vítězové. A to i proto, že díky smolné prohře získal Mirko Lohse nejvíce bodů v hlasování o smolaře/pechfógla turnaje, za kterou si málem odvezl stylový pohár. Trofej se však stylově smolně rozbila, když při závěrečném focení vyklouzla z ruky a roztříštila se o zem.

Ve čtvrtfinále již začalo přituhovat. Martin Rudovský nedokázal najít zbraň na efektivní hru Maďara Szaba a prohrál 0:3. V souboji dvou týmových kolegů porazil Honza Pulkráb často chybujícího Martina Volfa 3:1 a trenér Láďa Tesárek porazil svého žáka Michala Brňáka výsledkem 3:0. Nejvyrovnanější bylo klání mezi Petrem Novákem a Petrem Sobotkou, které skončilo vítězstvím prvního jmenovaného. Ten urval zápas i díky hlasitému, nepřeslechnutelnému a velmi výraznému skandování svého oddílového spoluhráče Martina Rudovského. Ten by se s transparentem (počmáraným ručníkem) a pronikavým hlasem neztratil ani na derby pražských "S" ani na prvomájové demonstraci. 

Kvůli nižšímu počtu zúčastněných hráček byl celý turnaj žen odehrán již během prvního dne. Turnaj hraný systémem každá s každou jasně opanovala Denisa Pelešková, která v posledním zápase přehrála i vítězku minulého ročníku Michaelu Volfovou, která skončila druhá. Třetí místo obsadila bojovná Hanka Bacílková.

Petr Novák se v semifinále hodně těšil na porovnání sil s Gáborem Szabo. Bohužel mu však zápas nevyšel dle jeho představ. Maďar hrál svou hru a Petr mu často pomáhal svými chybami, a tak skončil zápas jednoznačným výsledkem 3:0. Ve druhém semifinále se očekávalo také jasné vítězství Ládi Tesárka. Ten však po prvním jasně vyhraném setu polevil v koncentraci a nakonec musel proti Honzovi Pulkrábovi obracet nepříznivý vývoj z 1:2 na 3:2. Láďa dovedl zabrat v pravou chvíli a obecenstvo se tak mohlo začít těšit na atraktivní duel o titul mezinárodního mistra ČR. 

Finále  zaujalo nejen skvělou hrou obou hlavních aktérů, ale především i diváckou kulisou. V obecenstvu se uchytila dokonce i pověstná mexická vlna. Jasné znamení, že se diváci dobře bavili. K tomu výraznou měrou přispěl i rozhodčí finálového klání Němec Stange. Ten dokázal nejen nekompromisně rozsoudit oba hráče, ale současně i pobavit diváky. To když se Maďar dožadoval strouku, ujal se hlavní rozhodčí své role svědomitě a svou zavalitou postavou se vydal vstříc hráčům vysvětlovat situaci. Tohoto intermezza využil Láďa Tesárek, svou raketu ochotně zapůjčil k vysvětlování a mezitím si sám zkusil situaci rozhodnout z umpirové barové židle. Samotná hra byla velmi vyrovnaná a plná technických fines od obou hráčů. Od začátku bylo jasné, že nepůjde o žádný jednoznačný zápas. Vedení se přesýpalo z jedné strany na druhou a rozhodovat musel až pátý set. Ten byl plný letů a strouků na obě strany a rozhodčí se při rozhodování pořádně zapotil. Maďar se cítil některými rozhodnutími poškozen, což dával svými emocemi jasně najevo. Možná i to ho nakonec stálo důležité balonky v koncovce, které rozhodly o tom, že vítězem Czech Open 2012 se stal Láďa Tesárek.

Souboj o třetí místo vyhrál Honza Pulkráb nad Petrem Novákem poměrem 3:1 a po delší době svého tradičního soupeře opět porazil. Vedle pohárů za vítězství v plejtech (9.,17. a 33. místo) se udílela i cena volená samotnými hráči turnaje. Tu si nakonec odnesl Němec Hagen Stange, který byl původně do turnaje přihlášen. Vinou zranění byl však nucen se na poslední chvíli odhlásit. I tak ale výrazně zasáhnul do dění turnaje a i díky dobře odpískaným dvěma zápasům si odnesl jednu z cen. 

Turnaj se vyvedl i po organizační stránce. Kvůli nabitému programu musela být některá utkání dohrávána v sobotu v pozdních hodinách. Večerní zápasy ovšem na druhou stranu obstaraly výtečnou kulisu pro přihlížející, večeřící a tancující. Nechyběl tradiční sobotní raut ani hudební zábava s DJem, která turnaji dodává další společenský rozměr. Blahopřejeme vítězům, děkujeme hráčům, příchozím divákům a v neposlední řadě sponzorům za jejich věcné dary.  Sponzory turnaje byli: Eda Štěrba - Potraviny Sadská, Tork a Dafit. 

Czech Open 2012 opět potvrdil, že ricochet žije a že hráči chtějí hrát a chtějí se hrou a turnaji bavit. A tak to má být.

Jan Pulkráb


Příloha


Galerie

více



Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové. 

více

12. 10. 2018 - RLD v sezóně 2018/19

V ricochetové lize družstev se letos utkají čtyři týmy ve dvou kolech (10.11. a 2.2.) systémem každý s každým. Do ligy jsou přihlášeny tyto týmy: Kosmonosy, Palmovka, Kunratice, Hradec Králové.

více