26. 9. 2011  |  Novinky ze soutěží  |  Galerie  |  Příloha  |  Detail turnaje

Pavel Horváth českého ricochetu Radek Malý si odvezl titul z German Open 2011

První tři příčky mezi muži na German Open 2011 vybojovali čeští hráči. Vítězem se stal Radek Malý, který ve finále porazil Alana Mačora 3:1. Třetí příčku vybojoval proti Němci Haferovi Jan Pulkráb. Mezi ženami vítězkou Anka Hendriks před Nadiou Saidi (obě Nizozemí). Denisa Paulasová Bohuslavová po těsně prohraném semifinále s pozdější vítězkou třetí. Jeden z největších evropských ricochetových turnajů German Open 2011 úspěšně odstartoval novou ricochetovou sezónu.

Jak lépe načít novou ricochetovou sezónu než velkým mezinárodním turnajem? V saském Chemnitzu si dalo dostavení 67 hráčů a hráček ze 4 známých ricochetových „velmocí“. Turnaj splnil veškerá očekávání. O hráče bylo postaráno jak v bavlnce, na kurtech i mimo ně panovala soutěživá ale zároveň přátelská nálada, nechyběl přísun všelijakých dobrot a sportovní úroveň byla více než slušná. V podstatě se sešli skoro všichni nejlepší hráči, kteří se pravidelně účastní mezinárodních turnajů.

Vzhledem k vysokému počtu startujících hráčů začal turnaj pro nás nezvykle už opravdu v pátečních odpoledních hodinách. Většina českých hráčů si s prvním kolem poradila. Jen Franta Kukač snad i úmyslně zataktizoval a první zápas prohrál, aby posléze už mohl všechny zbývající zápasy na turnaji vyhrát. Zaujal i Aleš Benda, který si ještě během pátku stihl ve dvou zápasech odehrát pěkných deset maďarských setů. Na zkušeného Auera ve druhém kole už houževnatá obouruká hra nestačila. V šestnáctce se sešla už samá zvučná jména a většina osmifinálových duelů slibovala kvalitní a napínavou podívanou. Tak tomu bylo i v případě zápasu Petra Sedlačíka s Alanem Mačorem (1:3) nebo Petra Sobotky s německým mistrem Haferem (2:3). Největšími taháky však byla pětisetová bitva mezi dvěma Nizozemci Wietenem a Remmersem (2:3), kterou svými nekompromisními rozhodnutími řídil Radek Malý, a dále pak tahanice mezi holandskou mladou nadějí van der Zwaluwem a Maďarem Auerem. Mladý holandský hřebec si nakonec v pěti setech s maďarským ovázaným robocopem poradil. Čtvrtfinálové duely skončily všechny shodným výsledkem 3:0. I přes prohru zaujal mladý Němec Schmidt (neplést s palmovským jogínem Honzou Schmidtem), který se rok co rok zlepšuje.

Nejhezčí podívaná přišla v semifinále. Tam zaúřadoval český veterán, matador a mačo Alan Mačor, když v zápase plném zvratů, zranění, psychického i fyzického vypětí otočil zápas s Němcem Haferem a se štěstím o dva body proklouzl do finále. Ozvěna jeho vítězného pokřiku se možná ještě dnes odráží mezi zdmi chemnitzkého sportcentra. Ve druhém semifinále měla být situace jasnější. Honza Pulkráb se však vzepřel nezvratnému osudu a s Radkem Malým nečekaně držel ve čtyřech setech krok. V pátém setu ale již Radek Malý potvrdil svou roli favorita a postoupil do finále. V souboji dvou ostřílených es se zprvu projevovala zkušenost a technická vyspělost obou hráčů. Poté zasáhla do zápasu nervozita a náznaky zranění. Přesto se bylo na co koukat a na konci turnaje mohl Radek Malý ala Pavel Horváth slavit vítězství. V souboji o třetí místo Honza Pulkráb poprvé porazil Johannese Hafera a to hned 3:0. Nutno dodat, že soupeř byl z předchozího zápasu s Alanem Mačorem kvalitně připraven (rozuměj vyšťaven).

Neztratili se ani ostatní čeští hráči. Ať už Michal Jakubec, Marek Slezák či Aleš Benda. Většina hráčů potvrdila vzestupnou výkonnost a domu si přivezla pomyslné skalpy mnoha mezinárodně ostřílenějších borců.

Nezklamala ani dámská část turnaje. Té se zúčastnil nezvykle vysoký počet hráček. Turnaji dominovaly dvě holandské ženy – Nadia Saidi a především Anka Hendriks. Ta startovala jak mezi ženami, tak mezi muži. Na její hře je fakt, že hraje s muži, dobře patrný. Zaslouženě opanovala celý turnaj. Jedinou hráčkou, která jí dokázala skutečně ohrozit byla pouze Denisa Paulasová čerstvě Bohuslavová, která po krásném leč prohraném semifinále vybojovala třetí příčku.

Není se co divit neustále zvyšujícímu se počtu účastníků German Open. Každý, kdo hraje ricochet, ať už pouze pro zábavu nebo pro sportovní výsledky, by měl okusit atmosféru tohoto jedinečného turnaje.