5. 2. 2012  |  Novinky ze soutěží  |  Detail turnaje

Zájezd pražských hráčů za turnajem A do Náchoda, vítězem podruhé v řadě Petr Novák

Druhé turnajové vítězství v řadě slavil na ricochetových kurtech v Náchodě Petr Novák, když stejně jako na posledním turnaji ve finále těsně porazil Jana Pulkrába 3:2. Třetí místo na stupních vítězů vybojoval Jiří Kisvetr. Turnaje se bohužel neúčastnili místní hráči ani ricochetisté z okolí a tak si nadstandardní a hodnotné ceny odváželi hráči hrající v Praze.

Ačkoliv bylo zpočátku na kurtech trochu chladno, přivítání na turnaji chladné nebylo. Hráče uvítala milá obsluha centra, se vším pomohla, řádně zatopila a turnaj se tak mohl rozjet na plné obrátky. Všechny hráče k ještě většímu snažení motivovaly velice štědré věcné ceny. Mezi cenami byly hodinky (správný timing je důležitý), sekera (na rozštípání všech soupeřů), ručníky (na pověstné hození do ringu), knihy s fotografiemi (na uklidnění mysli po emotivních zápasech), šroubováky (na seřízení mířidel), lahvové pivo z místního pivovaru (na oslavy či na žal) nebo marcipánové dobroty ve tvaru srdce (protože i láska k ricochetu prochází žaludkem).

V prvním kole se vytáhl Petr Sedláček na již tradičně "obávaného" Mikyho Vondráka a i bez většího počtu spár z podání ho porazil 3:1. Martin Portl s Hankou Bacílkou maximálně využili věnovaný prostor pro zápas a Martin zvítězil až v pátém setu. Hanka dovršila desítku setů hned v dalším zápase, kde po velmi bojovném výkonu zaskočila výhrou v pátém setu Jirku Krůčka. Svou tradiční "pekelnou smršť" rozjížděl v zápase s Martinem Portlem Honza Schmidt. Už už to vypadalo, že Honza otočí vývoj zápasu. Nakonec však i díky obvyklému dělovému podání zvítězil Martin.

Semifinálová klání nabídla dramatickou podívanou. Honza Pulkráb si proti Daliboru Sovovi vybudoval náskok 2:0, pak však polevil a Dalibor toho využil k vyrovnání na 2:2. V pátém setu však již maratonec Dalibor nedokázal najít dostatek sil k překvapení. Ve druhém semifinále chtěl Jirka Kisvetr vrátit porážku z minulého turnaje Petru Novákovi. Hra byla vyrovnaná, ale velký rozdíl byl v koncovkách setů. Tam jasně vládl Petr, který ve druhém setu dokázal otočit i ze stavu 14:9. Nakonec zápas skončil jako minule 3:0.

Že Eda Štěrba ještě ani zdaleko nepatří do starého železa pocítil na vlastní kůži Jirka Krůček, který veselému a bojovnému Edovi podlehl 3:1. K nezastavení byla i Hanka Bacílková, která pokračovala v kosení mužů. Obáváného Mikyho Vondráka se nebála, zvítězila 3:1 a získala tak další cenný skalp do své sbírky. V zápase o páté místo vystřílel zkušenější Martin Portl Marka Slezáka 3:1.

V boji o třetí místo (a hodinky) si Dalibor opět zaběhal. Jinak než v pěti setech by to snad ani nešlo. Když už to vypadalo, že Jirka o výhru nestojí, tak si to přece jenom rozmyslel a zápas otočil ve svůj prospěch. Finále bylo reprízou posledního turnaje A na Pro6. I průběh setů byl téměř stejný. První set v koncovce na svou stranu získal Petr. Honza si však nechtěl nechat Petra odskočit na dva sety a druhý setu za cenu velkého kyslíkového dluhu získal pro sebe. Po krátké přestávce se oba hráči vydýchali a mohli pokračovat ve velké bitvě, která byla plná dlouhých výměn. Ty byly nezvykle často zakončovány zkracováním hry, které se oběma hráčům očividně líbilo. Oba hráči hojně vybírali již i zdánlivě ztracené balony. V koncovce čtvrtého setu za stavu 2:1 pro Honzu jedna taková situace vyzkoušela pozornost rozhodčího a diváků. Sporný míč se vyřešil opakováním výměny a aby se bylo dále na co dívat, pokračovalo se do pátého setu. V samém závěru rozhodovaly drobnosti. Ty hrály do karet Petrovi a ten se tak mohl radovat z druhého turnajového vítězství v řadě.

Turnaj se obešel bez jediného excesu v pohodové, ale stále soutěživé atmosféře. Utkání přilákala do centra i několik diváků a tak je pouze škoda, že se nenašli i hráči, kteří by se chtěli přidat. Zklamáním byla i neúčast hráčů z několika blízkých center. Nicméně ti kdo přijeli, si turnaj nadmíru užili a o turnaji jistě budou v dobrém vyprávět ostatním hráčům příští víkend na dvou setkáních ricochetové ligy družstev.

Odkaz na televizní reportáž z turnaje:

Fotografie z turnaji ke shlédnutí na:

Jan Pulkráb

Novinky ze soutěží

22. 1. 2019 - Plán mezinárodních turnajů 2019

Zveřejněny mezinárodní turnaje na rok 2019. Čeká nás klasická série turnajů série Open i mistrovství Evropy, které bude v listopadu hostit německý Chemnitz. V dubnu se v ČR uskuteční hned dva mezinárodní turnaje - mistrovství Masters v Peci pod Sněžkou a Czech Open v Hradci Králové.